Uygulamaların TrueDepth Kamera erişimi endişelendiriyor

Apple tarafından 04.12.2017

 

Apple tarafından iPhone X modeline yerleştirilen TrueDepth Kamerasisteminin yüz tanıma özelliği hakkındaki tartışmalar devam ediyor. Gizlilik savunucuları ve geliştiricilerin üçüncü parti uygulamaların bu kamera sistemine erişim konusunda endişeleri bulunuyor.

Animoji neden sadece iPhone X ile sunuldu?

TrueDepth Kamera kullanıcı gizliliğine zarar mı veriyor?

Kamera sistemi tarafından yakalanan yüz verilerine geliştiricilerin erişimi konusunda oldukça az bilgi paylaşılıyor. Son olarak The Washington Post, gizlilik uzmanlarının ve Apple’ın üçüncü parti uygulamaların erişebildiği veriler konusundaki açıklamalarına yer vermiş durumda.

Buna göre, uygulamaların Face ID’nin cihazınızın kilidini açmak üzere kullandığı yüz haritasına erişimi bulunmuyor. Öte yandan geliştiriciler, daha gerçekçi artırılmış gerçeklik uygulamaları oluşturmak amacıyla TrueDepth kamerayı kullanıcıların yüzünü taramak amacıyla kullanabiliyor. Böylece uygulamaların canlı selfie efektleri veya 3 boyutlu karakterler için yüz ifadeleri kullanması kolaylaştırılıyor.

TrueDepth Kamera

Uygulamalar kirpik, ağız dahil yüzün 52 mikro hareketini yakalayarak 3 boyutlu yüz haritasını görebilmekte. Örneğin MeasureKit adlı ücretsiz bir uygulama, kameradan okunan yüz verilerini görmenizi sağlayan bir araca da sahip ve takip ettiği yüz ifadelerinin listesini bile size gösteriyor.

Diğer taraftan gelecekteki kamera kullanımları ile böyle bir yüz verisi sayesinde cinsiyetırkcinsellik veya yüz verilerinin takibinin yanı sıra, depresyon gibi medikal durumların da belirlenebileceği düşünülüyor. Apple ise iPhone X’te gizlilik ve güvenliği çok ciddiye aldıklarını her fırsatta vurguluyor.

MeasureKit geliştiricisi Rinat Khanov ise, Apple politikalarının yetersiz kalabileceğini ve uygulamasında başlangıçta gizlilik politikası olmamasına rağmen uygulamanın yine de onaylandığını söylüyor. Yalnız önemli nokta, geliştiricinin ilk başta yüz verisi aldığını söylememesi. Apple bunu fark ettikten sonra kendisinden hemen gizlilik politikası oluşturmasını istemiş. Yine de şirketin uygulama incelemelerine daha fazla önem vermesi gerektiği ortada.


Bu içeriği sosyal ağlarda paylaşın